ΑΕΚ με... κεκτημένη ταχύτητα για ένα ημίχρονο, νίκησε στην Κύπρο και έδειξε έτοιμη για την επανέναρξη των playoffs!

H AEK κέρδισε... μόλις με 1-0 τον Απόλλωνα Λεμεσού στο «Alphamega Stadium», στο φιλικό για τον εορτασμό των 70 ετών από την ίδρυση της κυπριακής ομάδας, χάρη σε γκολ του Φαν Βέερτ στο 9’.

Με τον Ματίας Αλμέιδα να βλέπει τους παίκτες του να έχουν πολύ καλή εικόνα στο πρώτο 45λεπτο, βγάζοντας ένταση, διάθεση αλλά και αρκετές φάσεις μέσα από συνδυαστικό ποδόσφαιρο, παρότι πέτυχαν «μόνο» ένα τέρμα σε αυτό το διάστημα.

Στους διακριθέντες για την «Ένωση», που είχε συνολικά εννιά απουσίες αλλά και απραξία από τις 10 Μαρτίου ωστόσο ανταπεξήλθε για ένα ημίχρονο και ενώ στην επανάληψη ακολούθησε διαχείριση και δοκιμές από πλευράς Αλμέιδα, ήταν αναμφίβολα οι Πισάρο, Λιούμπισιτς και Αραούχο.