Euroleague: Ασταμάτητη η Φενέρ, «καθάρισε» και την Μπασκόνια!

Σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας παραμένει η Φενέρμπαχτσε, η οποία «καθάρισε» την Μπασκόνια (96-87) στην Κωνσταντινούπολη και πανηγύρισε τη 12η συνεχόμενο νίκη της στη διοργάνωση.

Ασταμάτητη η ομάδα του Ομπράντοβιτς, που πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μέλι, που σημείωσε 19 πόντους με 7/8 εντός παιδιάς, ενώ ο Σλούκας πρόσθεσε 13 πόντους με 5/5 εντός παιδιάς και 6 ασίστ.

Από την άλλη, για τους ηττημένους, για τους οποίους έλειψε ο Σενγκέλια, διακρίθηκε o Σιλντς, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους και κατέβασε 5 ριμπάουντ. Έτσι, η ομάδα του Περάσοβιτς υποχώρησε στο 7-9.

Το ματς

Η Φενέρ προσπάθησε να «χτίσει» μια διαφορά στα πρώτα λεπτά, όμως η Μπασκόνια αντιστεκόταν και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν (7-7 στο 2’). Μάλιστα, με οδηγό τον Σιλντς προηγήθηκαν (12-14 στο 5’). Εντούτοις, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς αντέδρασαν και για πρώτη φορά έφτασαν στο +5 (27-22) με τρίποντο του Σλούκα.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Τούρκους στο +2 (27-25) και τις δύο ομάδες να έχουν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με 4-0 (31-25 στο 12’), αλλά οι Βάσκοι έβρισκαν τις λύσεις και δεν άφηναν τους αντιπάλους να απομακρυνθούν (35-32 στο 15’).

Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων τους έφερε στο +8 (43-35 στο 17’), όμως και πάλι η Μπασκόνια επέστρεψε (43-39). Μ’ αυτά και μ’ αυτά, οδηγηθήκαμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να προηγείται με 7 πόντους (48-41).

Και στο δεύτερο μέρος η Φενέρ μπήκε πιο δυνατά για να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (52-41 στο 21’). Μάλιστα, οι πρωταθλητές Τουρκίας έφτασαν μέχρι και το +21 (69-48 στο 25’) με επιμέρους σκορ 21-7, ενόσω είχαν στήσει πάρτι στο παρκέ.

Οι παίκτες του Περάσοβιτς ωστόσο αφυπνίστηκαν και απάντησαν με δικό τους 17-6 για να μειώσουν στους 10 πόντους με το τέλος της τρίτης περιόδου (75-65) δείχνοντας ότι είναι ζωντανοί.

Οι Βάσκοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, την οποία ξεκίνησαν με σερί 5-0 (75-70 στο 32’). Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, είδε τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής (78-76 στο 34’), με τον Σέρβο τεχνικό να αποκτά το γνωστό… μελιτζανί του χρώμα στο πρόσωπο εξοργισμένος από την εικόνα των παικτών του.

Με ένα καλάθι του Πουαριέ, η Μπασκόνια έφτασε μέχρι και το -1 (82-81 στο 35’), αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με επιμέρους σκορ 12-3 έφτασαν στο +10 (94-84 στο 39’) και ουσιαστικά καθάρισαν τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 96-87.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 48-41, 75-65, 96-87.