Πάλεψε στη Γερμανία αλλά λύγισε από τη Βόννη και πλέον παίζει το μέλλον του στην Αθήνα το Περιστέρι

Έχασε τη... μάχη, αλλά άφησε υποσχέσεις πως μπορεί να πάρει τον πόλεμο με τη Βόννη το Περιστέρι bwin!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κοίταξε στα... μάτια την περσινή πρωταθλήτρια του BCL για περίπου 30 λεπτά, ωστόσο, χάρη στο κακό 3ο δεκάλεπτο, αλλά και στη μεγάλη διαφορά στις βολές (24/31 - 7/15), η ελληνική ομάδα γνώρισε την ήττα στη Βεστφαλία με σκορ 89-78, στο Game 1 της σειράς των προημιτελικών του Basketball Champions League.

Εξαιρετική εμφάνιση, που πάντως δεν έφτασε, έκανε ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ, με τον Έλληνα γκαρντ να ολοκληρώνει το ματς με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίτ, με τους Λαβ (13 πόντους) και Τόμπσον (6 πόντους, 13 ριμπάουντ) να ακολουθούν σε απόδοση. Από πλευράς Γερμανών ξεχώρισαν οι Γκρίεσελ και Κίρκγουντ με 19 πόντους έκαστος.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στην Αθήνα, εκεί όπου την ερχόμενη Τετάρτη (19:30), το Περιστέρι bwin θα ψάξει τη νίκη στο «Ανδρέας Παπανδρέου» που θα τον κρατήσει ζωντανό στην best of three σειρά.