Άνετη πρόκριση για Τσιτσιπά στη Λιόν

Ο 22χρονος πρωταθλητής νίκησε τον Αμερικανό αντίπαλό του στα δύο σετ

Κανένα πρόβλημα δεν είχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο τουρνουά της Λιόν, με αντίπαλο τον Τόμι Πολ (Νο 53 στον κόσμο).

Ο 22χρονος πρωταθλητής νίκησε τον Αμερικανό αντίπαλό του στα δύο σετ, με 6-1 και 6-4, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης ύστερα από μόλις 65 λεπτά.

Εκεί, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει αύριο (21/5) τον Ιάπωνα (Νο 60) Γιοχισίτο Νισιόκα, ο οποίος με τη σειρά του απέκλεισε δύσκολα τον Γκαέλ Μονφίς με 4-6, 6-3, 7-6(2).

Ήταν η δεύτερη νίκη του κορυφαίου Έλληνα τενίστα σε ισάριθμους αγώνες απέναντι στον Πολ, ενώ πήρε την πρόκριση για τους «8» για ένατη φορά φέτος, στα συνολικά δέκα τουρνουά που έχει μετάσχει.

Ο Τσιτσιπάς, Νο 2 στο ταμπλό της γαλλικής πόλης, έκανε εύκολα δύο μπρέικ στο πρώτο σετ, το οποίο κατάκτησε δια περιπάτου με 6-1 σε 29 λεπτά, παρότι δεν είχε καλό πρώτο σερβίς (μόνο 40% περασμένα πρώτα).

Στο δεύτερο σετ έκανε ξανά μπρέικ στο δεύτερο σέρβις-γκέιμ του Πολ, όπου είχε βρεθεί πίσω με 15-40 και στη συνέχεια δεν χρειάστηκε τίποτε άλλο παρά να κρατήσει το σερβίς του για να φτάσει στην 30ή φετινή νίκη σε 38 αγώνες.