Μαρούσι – Παναθηναϊκός 79-92: Έπαιξε όσο έπρεπε…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πάρα πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με στόχο να… καθαρίσει από νωρίς την μπουγάδα. Οι «πράσινοι» γρήγορα με τα τρίποντα του Γκριγκόνις και τα καλάθια του Ναν και του Βιλντόζα πήραν διψήφια διαφορά και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 12-28.

Ο Βιλντόζα ξεκίνησε «ζεστός» και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο έφτασε τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο (+17, 14-31). Το Μαρούσι όμως γρήγορα μάζεψε το σκορ και με επιμέρους 10-2 μείωσε σε 24-33. Τα τρίποντα του Γκριγκόνις και του Ναν έφεραν το σκορ στο +13 (27-40), με τη διαφορά στη συνέχεια να μην μεταβάλλεται αρκετά και το ημίχρονο να λήγει στο 37-51.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο και σε διαδικαστικού χαρακτήρα ματς. Η διαφορά ξέφυγε αμέσως και έφτασε μέχρι και το +24 (46-70). Το Μαρούσι μπόρεσε πάντως να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο με τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (56-75).