Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Απόλλωνα

Με τον Τέβιν Μακ να πετυχαίνει τρίποντο νίκης λίγο πριν από την εκπνοή του αγώνα, η Καρδίτσα πήρε υπερπολύτιμη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα με 76-74 καθώς κάλυψε και το -1 από την αναμέτρηση του α' γύρου. Μοιραίος ο Βον για τους Πατρινούς με 0/2 βολές στα 13'' πριν από το τέλος και με την ομάδα του να βρίσκεται στο +1!

Ιδιαίτερα μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα του αγώνα, προϊδεάζοντας κατά κάποιον τρόπο και για τη συνέχεια. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στους 14 πόντους ύστερα από τα έξι πρώτα λεπτά, αλλά στην τελευταία στροφή της πρώτη περιόδου οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 7-1 δια χειρός Όσμπορν και Σαλούστρου και έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 15-21. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +8 για τον Απόλλωνα Πάτρας (15-23) στο 11' ωστόσο η Καρδίτσα έβγαλε αντίδραση και με σερί 10-0 (!) γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 25-23 τρία λεπτά αργότερα. Και να 'ταν μόνο αυτό; Γουάιτ, ΜακΚάλουμ και Δίπλαρος έφτασαν σε επιμέρους 17-6 και έδωσαν στην ομάδα του προβάδισμα πέντε πόντων (32-27) στο 17'. Όμως όπως αποδείχθηκε ήταν το ματς των σερί, με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» με 10-3 έως το τέλος του ημιχρόνου (32-35).

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφερε και πάλι τους γηπεδούχους με το προβάδισμα στο σκορ (40-39 στο 21') ύστερα από ένα 8-4 αλλά έκτοτε η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει, έστω και οριακά, στη μεριά του Απόλλωνα Πάτρας. Στο 23' είχε πάρει διαφορά επτά πόντων (40-47) με 0-7 σερί των Γκιουζέλη και Μπιμπς την οποία και διατηρούσε (49-56) έως και το τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου (51-56). Το μικρό, αυτό, προβάδισμα λειτουργούσε και ως ψυχολογική ένεση καθώς διατηρούσε σταθερά το πάνω χέρι στο σκορ. Στο 32' έφτασε και πάλι σε διαφορά οκτώ πόντων (53-61) ελέγχοντας πλήρως το ματς. Οι Οσμπορν και Μπιμπς έκαναν την διαφορά, ενώ από τους γηπεδούχους οι Γουάιτ και Γιάνκοβιτς προσπαθούσαν να αποτρέψουν την διαφαινόμενη ήττα.

Και φρόντισαν να κάνουν το ματς ντέρμπι. Αργά, αλλά σταθερά, «ροκάνισαν» τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 19-9 πήραν προβάδισμα με 73-72 από καλάθι του ΜακΚάλουμ στα 45'' πριν από το τέλος. Στα 25'' ο Τσαντ Μπράουν με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα με 73-74 στον Απόλλων Πάτρας ενώ ο Σάιμπερτ αστόχησε στα 15'' για την Καρδίτσα δίνοντας ένα ακόμα ζευγάρι βολών στους φιλοξενούμενους. Στα 13' ο Βον είχε 0/2 βολές και ο Μακ στα 0.6'' με τρίποντο από τη γωνία χάρισε τη δραματική νίκη στην ομάδα του!

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-37, 51-56, 76-74.