Προκριματικά Conference League: Νίκες για ΑΕΚ Λάρνακας, ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια

Την τιμητική τους είχαν οι Κυπριακές ομάδες στον δευτερο γύρο του Conference League, αφού και οι τρείς εκπρόσωποι της χώρας(ΑΕΚ Λάρνακας, ΑΠΟΕΛ, Ομόνοια) κατάφεραν να σημειώσουν νικηφόρα αποτελέσματα στους αγώνες τους.

Η ΑΕΚ Λάρνκας επικράτησε 3-2 της Τορπέδο, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 3-0 από το 40ο λεπτό της αναμέτρησης!

Ωστόσο παρά τα δυο γκολ που δέχτηκαν διαθέτουν το πάνω χέρι για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με το ίδιο σκορ κέρδισε και η Ομόνοια την Καμπάλα στο Αζερμπαϊτζάν, με τον σύλλογο της Λευκωσίας να πετυχαίνει το γκολ της νίκης στο 82ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέζους.

Τέλος, το ΑΠΟΕΛ στο γήπεδο του έκαμψε την αντίσταση της Βοιβοντίνα, αφού οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν μια αρκετά δύσκολη νίκη με 2-1.

Έκπληξη αποτελεί η εντός έδρας ήττα της Βασιλείας από την άσημη Σόμπολ, με τους Ελβετούς να κινδυνέυουν να μείνουν από πολύ νωρίς εκτός Ευρώπης.