«Ζωντανός» ο Παναθηναϊκός 88-75 την Εφές

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και πανηγύρισε σπουδαία νίκη απέναντι στην Εφές. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 88-75 των Τούρκων και ανέβηκαν στις εννέα νίκες μένοντας ζωντανοί στη μάχη για την είσοδο στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Ηγέτης του Παναθηναϊκού ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους, 13 ασίστ, 8 ριμπάουντ και 5 κερδισμένα φάουλ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Ντεσόν Τόμας (14π., 6ρ.), Σον Κιλπάτρικ (13π.) και Τζέιμς Γκιστ (11π., 10ρ.). Οι Ροντρίγκ Μπομπουά (15π.), Σιμόν Κρούνοσλαβ (14π.) και Τιμπόρ Πλάις (13π.) ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Εργκίν Αταμάν (13-8).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να πετύχει πολλούς πόντους απέναντι στην άμυνα της Εφές. Ο Καλάθης έδωσε τον ρυθμό και σκόραρε, ενώ το ακολούθησαν αρχικά ο Κιλπάτρικ και στη συνέχεια ο Λοτζέσκι. Βουγιούκας και Γκιστ προσέφεραν επίσης με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο να προηγηθούν στο 10’ με σκορ 24-16.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η Εφές ψαλίδισε την διαφορά, καθώς σκόραρε με τρίποντα των Άντερσον, Μίσιτς και Λάρκιν (28-25), ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις με τον Παπαγιάννη (32-26). Μίσιτς και Πλάις μείωσαν στο καλάθι, όμως οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 8-0 με τους Παπαπέτρου, Βουγιούκα, Τόμας και Γκιστ, με αποτέλεσμα να αποκτήσει εκ νέου… αέρα δέκα πόντων (40-30). Με τρίποντο του Άντερσον στην εκπνοή η Εφές μείωσε σε 42-37 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο μέρος του αγώνα είχε δύο εικόνες. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με φοβερή ενέργεια και με επί μέρους σκορ 15-1 εκτόξευσε το σκορ στο 57-38. Η Εφές μάλιστα σκόραρε σε 3.30 λεπτά μόλις μία βολή με τον Ντάνστον, ενώ οι «πράσινοι» είχαν πλουραλισμό, καθώς πήραν σκορ από τους Καλάθη, Παπαπέτρου, Τόμας, Κιλπάτρικ και Βουγιούκα. Η αντεπίθεση της Εφές έκρυβε επί μέρους σκορ 18-2, με τους Τούρκους να μειώνουν σε 59-56 και το δεκάλεπτο να λήγει 61-56 με πόντους του Παπαπέτρου.

Με την Αναντολού να έχει βρει ρυθμό από τα 6.75, οι Τούρκοι μείωσαν σε 63-61 στο 32΄, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Καλάθη, ο οποίος με προσωπικό σερί 7-0 έγραψε το 70-61 στο 34΄. Οι λανθασμένες επιλογές του Παναθηναϊκού έδωσαν «σφυγμό» στην Αναντολού (72-68 στο 35΄), ωστόσο η «πράσινη» γραμμή ψηλών φρόντισε να κρατήσει σε απόσταση τον Παναθηναϊκό. Ενεργοποιώντας την άμυνα και πάλι και με την ψυχολογία στα ύψη, το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 88-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 42-37, 61-56, 88-75.

Παναθηναϊκός (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 14, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 6, Γκιστ 11, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 13 (2), Λοτζέσκι 6, Καλάθης 20 (2), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου.

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 3 (1), Μπομπουά 15 (3), Μπαλμπέι, Μότουμ 1, Μοερμάν 10, Πλαϊς 13 (1), Μίτσιτς 7 (1), Άντερσον 6 (2), Ντάνστον 6, Σιμόν 14 (2).