Στεφανίδη και Φιλιππίδης αθλητές της χρονιάς στο ΣΕΓΑΣ

Η Κατερίνα Στεφανίδη και ο Κώστας Φιλιππίδης είναι οι κορυφαίοι αθλητές της χρονιάς, όπως προέκυψε από την ψηφοφορία που διενήργησε η Ομοσπονδία στίβου στην ιστοσελίδα της.

Οι φίλοι του κλασικού αθλητισμού είχαν την ευκαιρία, από τα μέσα Δεκεμβρίου και ύστερα, να ψηφίσουν και να αναδείξουν τους κορυφαίους ανά κατηγορία, με την Στεφανίδη και τον Φιλιππίδη να είναι οι δύο που απέσπασαν το μεγαλύτερο ποσοστό στην κατηγορία Ανδρών - Γυναικών.

Η Στεφανίδη (66%) πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις το 2017, αφού κατάκτησε χρυσό μετάλλιο σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις.

Παράλληλα αναδείχθηκε κορυφαία αθλήτρια της χρονιάς στην Ευρώπη και ήταν στην τελική τριάδα στον κόσμο, ενώ κατάκτησε την κορυφή και στους αγώνες Diamond League.

Ο Κώστας Φιλιππίδης (41%) ανέβηκε στη δεύτερη θέση στο βάθρο των νικητών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού, όμως, στάθηκε ιδιαίτερα άτυχος το καλοκαίρι, αφού τραυματίστηκε και έχασε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.