Παναθηναϊκός-Αρμάνι 74-61

Euroleague

Αν το παιχνίδι με τη Ρεάλ είχε τον χαρακτήρα του τελικού όσον αφορά τη παραμονή του Παναθηναϊκού Superfoods στο κυνήγι της οκτάδας και αυτό με την Αρμάνι Μιλάνο ως το κομβικό για την εξασφάλιση της πρόκρισης, αυτό που... έπεται απέναντι στη Μπασκόνια παίρνει... φωτιά, ακόμα και για το πλεονέκτημα της έδρας!

Μετά την ήττα της Φενέρμπαχτσε «φούντωσαν» εκ νέου τα σενάρια του πλεονεκτήματος, με τον Παναθηναϊκό να έχει να αντιμετωπίσει μια μεγάλη πρόκληση στα εναπομείναντα παιχνίδια. Αρκεί να κάνει το 3/3 με Μπασκόνια (εκτός), ΤΣΣΚΑ Μόσχας (εντός) και Μακάμπι Τελ Αβιβ (εκτός).

Το σίγουρο είναι ότι ο Παναθηναϊκός έκανε συντήρηση δυνάμεων απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και η νίκη με 74-61 ήρθε στο... ρελαντί και χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ.

Άλλωστε η αναμέτρηση στη Βιτόρια παίρνει, πλέον, τον χαρακτήρα του τελικού όσον αφορά το αβαντάζ της έδρας, αφού μόνο σε αυτήν την περίπτωση θα μπορεί να σκεφτεί την είσοδο στην πρώτη τετράδα. Όσον αφορά το παιχνίδι με την Αρμάνι ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο... χρειάστηκε μέχρι να φτάσει στην τελική επικράτηση. Αυτή ήταν η 13η νίκη σε 14 ματς του ΟΑΚΑ και η 16η στο σύνολο της φετινής EuroLeague.

Ο Καταλανός τεχνικός έκανε rotation 10 παικτών (σ.σ. δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Φώτσης και Μποχωρίδης) με τους Νικ Καλάθη ( στο α' ημίχρονο), Μάικ Τζέιμς, Κέι Σι Ρίβερς και Νίκο Παππά να ξεχωρίζουν περισσότερο στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Ένα ματς όπου οι «πράσινοι» δεν χρειάστηκε να πατήσουν καθόλου το πόδι στο γκάζι, με τη διαφορά να φτάνει «σβηστά» και τους 20 πόντους (60-40) στην τελευταία περίοδο. Λογικό και επόμενο να επέλθει η χαλάρωση και η ελλιπέστατη Αρμάνι να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση.

Στο πρώτο ημίχρονο, ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο έφτανε και περίσσευε για να αλλάξει το μομέντουμ και να μπουν οι βάσεις για την 13η νίκη των «πρασίνων» στο ΟΑΚΑ και την 16η στο σύνολο της φετινής EuroLeague. Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα και το προβάδισμα με 10-2 της Αρμάνι Μιλάνο, ένα τάιμ άουτ του Τσάβι Πασκουάλ στάθηκε αρκετό για αλλάξει άρδην την ιστορία του ματς.

Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι, δεν έδωσαν επιθετικά ριμπάουντ και με ασφυκτική πίεση, ανάγκασαν την ιταλική ομάδα σε βεβιασμένες επιλογές και αρκετά λάθη στην επίθεσή τους. Σε αυτό συνετέλεσε τα μέγιστα η αγωνιστική άνοδος του Νικ Καλάθη με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να πραγματοποιήσουν ένα σερί 13-0 και να πάρουν προβάδισμα με 15-10.

Η ευστοχία έξω από τα 6.75 μέτρα ήταν εκείνη που άλλαξε τον ρου της ιστορίας, ενώ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να φτάσει η διαφορά και στους 10 πόντους (33-23). Ο Νίκος Παππάς ήταν εκείνος που έκανε περισσότερο από αισθητή την παρουσία του στην άμυνα, ενώ έδινε την εντύπωση ότι ήταν... παντού και ότι κάλυπτε όλα τα κενά. Στοιχεία που δεν μπορούν να αποτυπωθούν μέσα από τα νούμερα της στατιστικής... Στον αντίποδα η Αρμάνι έμενε και από δυνάμεις, εμφανώς επηρεασμένη και από τις σημαντικές απουσίες της.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-25, 57-40, 74-61